Reklama

Reklama

Newsy

Gdzie leży Grabina?

Piątek, 19 lipca 2013 (05:01)
Więcej na temat: M jak miłość, seriale, tv

Zdjęcia do sagi rodu Mostowiaków powstają w prawie stu lokalizacjach. A słynnej za sprawą najpopularniejszego serialu w Polsce Grabiny nie znajdziemy na żadnej mapie Polski. Poznaj sekrety z planu!

Zdjęcie

Poznaj sekrety z planu “M jak miłość” /Agencja W. Impact
Poznaj sekrety z planu “M jak miłość”
/Agencja W. Impact

Telenowele to baśnie dla dorosłych i tak jak w baśniach kreuje się nie tylko bohaterów i ich życie, ale również otaczającą ich rzeczywistość.

 

Reklama

Fabryka w Orzeszynie

Ekipy i aktorzy seriali często nazywają plan zdjęciowy fabryką. Takie porównanie jest jak najbardziej uprawnione, gdyż większość zdjęć odbywa się w specjalnie przystosowanych halach, a praca trwa od świtu do nocy. A gdy para bohaterów wyznaje sobie najintymniejsze nawet tajemnice, to w bliższym i dalszym otoczeniu aktorów znajdują się dziesiątki osób z ekipy. 

Małe i wielkie dramaty bohaterów "M jak miłość" rozgrywają się m. in. w... budynku byłej hurtowni w Orzeszynie pod Piasecznem. Obecnie zdobi go szyld z napisem: "Studio Filmowe Serialu "M jak miłość". To właśnie tu scenografowie oraz rekwizytorzy urządzili m.in. kuchnię Barbary i Lucjana Mostowiaków (Teresa Lipowska i Witold Pyrkosz) oraz mieszkania Marty (Dominika Ostałowska) i Małgosi (Joanna Koroniewska). Natomiast gospodarstwo seniorów rodu "grają" autentyczne budynki we wsi Piaski. Tam powstają sceny przed domem.

Zdjęcie

Plan serialu "M jak miłość" /Agencja W. Impact
Plan serialu "M jak miłość"
/Agencja W. Impact

 

Koszmar rekwizytorów

Widzowie nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że mieszkania ich ekranowych ulubieńców nie są przypadkowym zestawem mebli i bibelotów. Scenografowie starają się, by wnętrze pasowało do charakteru bohatera. "Informowało" nas o jego życiowej sytuacji czy zainteresowaniach. W swoim twórczym działaniu scenografowie i rekwizytorzy muszą uważać, by na ścianie nie znalazła się jakaś reprodukcja obrazu, którego twórca mógłby upomnieć się o prawa autorskie.

Prawdziwym koszmarem rekwizytorów są na planie czasopisma, napoje i inne produkty z widoczną nazwą i znakiem towarowym. Takie rzeczy nie mogą przypadkowo ukazać się w kadrze, bo byłaby to kryptoreklama.

Zdjęcie

Plan serialu "M jak miłość" /Agencja W. Impact
Plan serialu "M jak miłość"
/Agencja W. Impact

 

 

Kto nie lubi zieleni?

Na planie “Emki" jest bardzo mało kwiatów, a jeśli są - to tylko sztuczne. W hali brakuje zieleni, ponieważ - przy braku światła dziennego - bardzo trudno się nią opiekować. Ale dlaczego nie ma jej także w innych lokalizacjach? Bo czasami ekipa kręci w danym miejscu tylko jedną scenę w skali miesiąca. A kwiaty, które przecież rosną, muszą wyglądać identycznie. To jest problem. Nie lubią ich także operatorzy, bo - jak mówią - zasłaniają im aktorów.

Zdjęcie

Plan serialu "M jak miłość" /Agencja W. Impact
Plan serialu "M jak miłość"
/Agencja W. Impact

 

Najlepsze i najgorsze kolory

Niektórych barw kamera zwyczajnie nie lubi. Scenografowie i rekwizytorzy “Emki" jak ognia wystrzegają się bieli i czerwieni, bo w obiektywie przybierają bardzo dziwne odcienie. Problemy sprawia także beż, który zlewa się z twarzami aktorów. Najlepsze są kolory ziemiste, szare czy piaskowe. W zależności od sposobu ich oświetlenia można uzyskać różne efekty.

Zdjęcie

Plan serialu "M jak miłość" /Agencja W. Impact
Plan serialu "M jak miłość"
/Agencja W. Impact

Szklanka potrzebna na gwałt

Na planie liczy się przede wszystkim czas, co prokuruje zabawne sytuacje. Gdy w mieszkaniu Marty na gwałt potrzebna jest szklanka, wystarczy przecież przejść kilka metrów, okrążyć dwie ściany z płyty wiórowej i pożyczyć ją z... domu Mostowiaków! A w rzeczywistości serialowej te domy dzieli prawie sto kilometrów!

Zdjęcie

Plan serialu "M jak miłość" /Agencja W. Impact
Plan serialu "M jak miłość"
/Agencja W. Impact

Artykuł pochodzi z kategorii: M jak miłość

Agencja W. Impact

Polecamy

Reklama

Skomentuj artykuł: Gdzie leży Grabina?

Wasze komentarze (91)

Dodaj komentarz
iwa

~iwa -

Ja również bardzo oglądam m jak miłość a jak komuś nie pasuje ten serial to niech nie ogląda i głupio nie komentuje

Antonia

~Antonia -

Sekrety umiejscowiania scen mnie nie interesują . Serial M..jak miernota to serial dla kur domowych , które nie muszą skupiać uwagi na akcji . Serial to kalejdoskop - kto ilu zaliczył partnerów życiowych , kto z kim ma dzieci , kto ich nie ma ,,,nawet stara Mostowiakowa zapoluje na jakiegoś kur(w)acjusza a stary Lucek obmaca Kwaśniakową . Kiedyś ogladałam .Ale sceny podobne jak mucha do muchy ..Hanka nalewajaca zupę , Małgosia pląsajaca z łóżka do łóżka , Marta - groźna sędzia a w życiu zagryzajaca usteczka stękająca mamusia , żona wielu facetów i kobieta wielu kochanków . No ..mamy jeszcze świętą Marysię -tak dobrą dla innych aż mdłą . Znudziłam się serialem ..Dość ogladania szpiegujących córusie i synusia Mostowiaków , Basi pakujacej takie ilości słoików ,że trzeba by do tego TIRa , wiejskiego filozofa Lucka oraz planów na kolejne lata ...kto z kim ? za ile ? Po co ?

paulinka

~paulinka -

Grabina znajduje sie w Orzeszynie za Piasecznem.A co do Marty Mostowiak to smieszy mnie jedynie to ze scenarzysci coraz bardziej ja postarzaja ma straszne ciuchy fryzury,a ma co raz to mlodszych facetów jak Andzej .Znajdzcie jej realnego faceta.

wira

~wira -

osyda mistrzyni jednej miny, aktorka

Piotrek

~Piotrek -

i dlatego do kuchni "Mostowiaków" przez okno zawsze świeci piękne słońce, kiedy Marta jedzie do Grabiny z Warszawki trasę pokonuje w jedną chwilkę , a po drodze zaliczy jeszcze kawkę u Małgosi. Czy w serialach pracują sami debile ? jest coś takiego jak chronologia , nie można obrócić w jeden wieczór 200 km aby nadal w Grabinie i stolicy świeciło słońce. Człowiek po takiej wycieczce jest zmęczony, a u Was wygląda jak młody Bóg. Trzymajcie się jakiś realiów.

tu lezy

~tu lezy -

grabina za głębocką w stronę legionowa

Kaśka

~Kaśka -

Jak ta chrząkająca sędzina zniknie z ekranu będę go nadal oglądałą. Mam dość jej ochydnych ubrań, wiecznie w szerokich spodniach, rozlazłych bluzach i spódnicach ciążowych. Wygląda jak baba która zbiera rzeczy ze śmietnika. Jak się wstydzi swoich brzydkich nóg to założyć kombinezon i wziąść się do porządnej roboty. Teraz jeszcze wkręciła do serialu synka grubaska.

ktoś

~ktoś -

Grabina znajduje się w woj. mazowieckim przed Płockiem za Łąckiem

Ela

~Ela -

Mam doktorat z nauk humanistycznych, mnóstwo pracy, wychowuję dzieci... i z przyjemnością siadam w poniedziałek i wtorek przed telewizorem, aby popatrzec, że ludzie mają farta, że wszystkie dzieci odnoszą sukcesy, że starzy sa mądrzy i szanowani itp, że "Hiob nie zatracił się w swoim nieszczęściu". Czekam z Niecierpliwością i żałuje, że w wakacje, kiedy w miarę spokojnie mogłabym obejrzec każdy kolejny odcinek, w telewizji lecą same powtórki

ms

~ms -

Grabina znajduje się w woj. wielkopolskim, trasa Słupca-Kleczew